01.04.2021 FC Flora intervjuu veteran Margus Hoopiga

FC Flora intervjuu veteran Margus Hoopiga

Aprill on Sinilille kuu, projekti Anname Au! toimumise kuu. Anname Au! kampaania raames toetatakse Eesti Kaitseväe ja Eesti Kaitseliidu veterane, kelle vankumatu soov on seista Eesti riigi ja rahva vabaduse eest. Veterane on Eestis üle 3000 – nii mehed kui ka naised.

Viisime läbi intervjuu Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingu juhatuse liikme ja veterani Margus Hoopiga.

Kuidas sündis Anname Au! kampaania?

2012. aastal hakati koostama Eestis Kaitseministeeriumis veterani poliitikat, mille käigus tekkis veteranidel endil mõte laialdasemaks kampaaniaks. Eeskujuks võeti Suurbritannia, Kanada ja Austraalia, kus novembrikuu on aeg, mil punase mooniõie kandmisega mälestatakse neid, kes on hukkunud konfliktides üle maailma ja hoitakse au sees neid, kes tagasi kodudesse jõudsid.

Miks Eestis sinine lill, kui eeskujudel on see punane?

Võidutöö autori Heino Prunsvelti sõnul kasvas sinilille idee välja Eesti Kaitseväe mütsimärgist, mille ta 1992. aastal kujundas. “Toonasest kogemusest tekkis mõte ühendada mütsimärk sinilillega ja teha nendest stiliseeritud kooslus. Sinilill sobib toetussümboliks suurepäraselt, sest on üks väheseid lilli, mis veteranipäeval looduses õitseb ning samuti teab seda lille iga eestlane,“ lausus Prunsvelt. Lisaks on inspiratsiooni saadud ka Eesti Vabadussõja-aegsest laulust “Enne veel, kui kustub eha”, mille üheks fraasiks on “kolm sinilille õitsevad mu hauakünka peal.”

Kampaania eesmärgid

Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingu juhatuse liikme Margus Hoopi sõnul on kampaania eesmärgiks toetada veterane ning nende lähedasi: “Sinilille toodete müügiga kogutakse annetusi Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingule, kes toetab veteranide ja nende lähedaste rehabilitatsiooni ning spordi- ja õppetegevust.”

Sellel aastal toetatakse:

Narva Haiglat
MTÜ Peaasi tegevust vaimse tervise arendamisel
Viljandi linna välijõusaali rajamist
Eesti Invaspordi Liidu erivajadustega inimeste spordi arendamist
“Juba eelmisel aastal jäid ära väliüritused seoses viirusega, kuid saime eesmärgid endiselt täidetud. See näitas, et Eesti inimesed soovisid ikkagi toetada kampaaniat. See aasta on meil kindlus, et toetus eestimaalaste seas jätkub ning ka selleks aastaks seatud eesmärgid saavad koostöös partnerite ja toetajatega tehtud,” sõnas veteran Hoop.

Kuidas on kampaania ajaga muutunud?

Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingu juhatuse liikme sõnul on kampaania olnud edukas igal aastal ning jõudnud järjest rohkemate inimesteni: “Kampaania on muutunud aastatega rohkem kuuldavamaks. Kui neli-viis aastat tagasi küsiti minult, miks aprillis Sinilille kantakse, siis viimastel aastatel ei ole mina seda küsimust enam kuulnud.” Hoopi sõnul on muutunud kampaania raames toetatud Eesti kohtade linnaruum, näiteks välijõusaalide rajamiste kaudu. Tänu sellistele koostöö projektidele on tunnustamine ja arusaamine kampaaniast muutunud laialdasemaks.

Hoopil on hea meel, et kampaaniat toetavad pikaajalised koostööpartnerid ning igal aastal tuleb neid juurde: “Hea on tõdeda, et Kaitseministeerium, Kaitsevägi, Selver, Itella, R-Kiosk, Apollo, Threod Systems ja paljud teised on aastatega alles jäänud ja see aasta on lisandunud mitmed uued partnerid nagu Apotheka, Karupoeg Puhh, Eesti Võrk-, Korv- ja Jalgpalli liidud, FC Flora ja FC Kuressaare, samuti Tactical Foodpack, Half an Hour Power, Maru Ehitus ja Semetron.”

Esimestel kampaania aastatel toetas Anname Au! kampaania ühte kindlat objekti või suunda – 2014. aastal Ida Tallinna Keskhaiglat. Alates 2016. aastast võttis Anname Au! uue suuna ja toetatakse mitut valdkonda. Nendeks on vaimse tervise arendamine, erivajadustega inimeste sport, haiglate taastusravi ja harrastus liikumine.

Sinilillejooks

Sinilillejookse korraldatakse iga aasta veteranide toetamiseks üle Eesti ja välismaal. Eelmisel aastal toimusid jooksud Tartus, Pärnus, Narvas, Tallinnas, Saaremaal, Kopenhaagenis ja Washingtonis. Jooksudest teenitud tuludest ja annetustest antakse tagasi Eesti ühiskonda erinevate projektidega – välijõusaalid, taastusravi seadmed, MTÜ Peaasjad, toetus Eesti Invaspordi Liidule.

Kuna praegusel ajal ei ole avalikud üritused lubatud, siis toimub Sinilillejooks sellel aastal virtuaalselt. Kui soovid osaleda virtuaaljooksus, siis registreeru aadressil https://sinilillejooks.annameau.ee ning mine jooksma. Pärast oma tulemuse üles laadimist, mine lähimasse Selveri infoletti, kus tänutäheks saad omale Sinilille. Lisaks loositakse kõikide jooksul osalejate vahel välja erinevaid auhindu! Virtuaaljooks toimub 1. aprillist kuni 23. aprillini – lilli saab välja võtta Selveritest kuni 30. aprillini.

Half An Hour Power kutsub osalema Sinilillerännakul. Rohkem infot https://www.halfanhourpower.com/eesti/sinilill.

Positiivne suhtumine

Hoopi sõnul on inimesed kampaaniasse positiivselt meelestatud: “Vaadates aprillikuus linnapilti, kus igal nurgal jääb silma Sinilill, siis ma usun, et inimesed suhtuvad hästi. Kuna Eesti on väike, siis paljudel inimestel on keegi, kes teab kedagi, kes on seotud veteranidega ja läbi selle juba on kaudselt või otseselt Anname Au! kampaaniaga seotud. Positiivset suhtumist kampaaniasse peegeldavad ka kogutud annetused.”

Isiklik kogemus

“Kui mina vigastada sain, siis Anname Au! kampaania juba toimus. Taastusravi perioodil sain kasutada Haapsalus kõnnirobotit, mille ostmiseks saadi toetust just antud kampaaniast. Kõnnirobot oli minu vigastuse puhul olulise tähtsusega taastusravi seade, et ma saaksin ratastoolist välja ning enda jalgadele. Olen näinud nii Haapsalus kui ka Võru linna välijõusaali aladel peresi koos sportimas ning kasutanud ka Tartus taastusravi seadet, mis oli soetatud koostöös Anname Au! kampaaniaga,” ütles Eesti Vigastatud Võitlejate Ühingu juhatuse liige ja veteran Margus Hoop, miks on inimeste annetused kampaania jaoks olulised.

Veteranide toetamine annab nende lähedastele turvatunde. “Meist keegi ei saada oma abikaasat, venda, õde või sõpra välismissioonile kerge südamega. Taastumisvõimaluste olemasolu, inimeste toetus ja austuse avaldus nendele vapratele eestlastele on nii peredele kui veteranidele väga tähtis,” ütles Flora kogukonnajuht ja üheksal välismissioonil viibinud veterani abikaasa Katrin Lagerest.

Flora kutsub kampaaniat toetama

Flora tegevjuhi Reili Järvalti sõnul on Flora positiivselt mõtestatud kampaania suhtes ja kutsub kõiki kampaaniat toetama: “Floral on hea meel kaasa lüüa Anname Au! kampaanias ja loodetavasti läbi klubi teavitustöö saame seda algatust viia rohkemate inimesteni ning seeläbi suurendada ka toetuse osakaalu. Kuna Flora fännide seas on samuti Kaitseliidu ja Kaitseväe veterane, kes klubi toetavad, tundus antud kampaanias kaasa löömine igati mõistlik valik. Mulle väga meeldib see, et antud kampaania toetamise kaudu saame me kõik panustada vaimse tervise arendamisse, erivajadustega inimeste sporti, haiglate taastusravisse ja liikumisharrastuse suurendamisesse. Kogu aprilli vältel kannavad klubi kujundused sinilille märgist ning kampaania reklaamid on üleval ka Flora kodumängudel. Kutsun Sind üles antud kampaaniat samuti toetama allpool olevate valikute kaudu”

Kuidas on võimalik Sinul kampaaniat toetada?

#veteraniväljakutse – registreeri oma osalus, tee annetus kodulehe kaudu ja jookse üldfüüsilise testi distants 3,2 km. Tee endast või kellast pilt või video ning postita see sotsiaalmeediasse, kasutades teematrelle #veteraniväljakutse – kutsu vähemalt kolm sõpra oma tulemust ületama.
Sinilillevirtuaaljooks – registreeru, jookse ja lae tulemus annameau.ee kodulehele.
Sinilillerännak – 10 eurosest osalustasust 2 eurot läheb kampaania toetuseks – www.halfanhourpower.com/eesti/sinilill
Anneta ühiskondlikult oluliste tervise edendamise projektide ja veteranide ning nende lähedaste toetuseks kodulehel www.annameau.ee või helistades annetustelefoni numbrile 9002304
Jälgi Anname Au! kampaania uudiseid jooksvalt nende sotsiaalmeedias ja kodulehel. www.facebook.com/annameauveteranidele või www.annameau.ee.
Hoop kutsub üles inimesi kampaaniat toetama: “Toetades Anname Au! kampaaniat, toetame Eesti ühiskonda ning kandes Sinilille, tunnustame Kaitseväe ja Kaitseliidu veterane. Kanna Sinilille!”

Heategevuskampaaniat viivad läbi MTÜ Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing ja Naiskodukaitse

Vigastatud Võitlejate Ühing MTÜ (registrikood 80364584)
Aadress: Lõkke 4, Tallinn / Kontakt: sinilill.ee@gmail.com / Telefon: +372 55 922 290

punutud käepael+lill VETERANIDE TOETUSEKS!

+372